27/12/2016

Dobre ubezpieczenie OC?

W ostatnim tekście przedstawiliśmy jedną, niezwykle istotną zasadę, która zasługuje na rozwinięcie: cena ubezpieczenia gra ważną rolę, lecz o wiele istotniejszy jest jego zakres. To od niego zależy, za jakie zdarzenia nasz ubezpieczyciel weźmie odpowiedzialność, i ile tak naprawdę dana polisa jest warta.

Przyjęło się, że podstawowy zakres ubezpieczenia OC został określony w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych i nie różni się on między poszczególnymi ubezpieczycielami. Jednakże nie jest to prawda.

Firmy konkurując ze sobą i pragnąć wyróżnić swoją ofertę, proponują swoim usługobiorcom bonusy. Klientom bez szerszej wiedzy na temat ubezpieczeń często wydają się one bez większego znaczenia, jednakże przynajmniej kilka z nich zawiera bardzo korzystne udogodnienia dla właścicieli samochodów.

Jedną z najważniejszych cech dobrego ubezpieczenia OC jest zawarta w nim darmowa (lub za niewielką opłatą) opcja BLS – Bezpośredniej Likwidacji Szkód. Oznacza to, iż jeśli nasz ubezpieczyciel oferuje BLS, możemy zgłosić szkodę do likwidacji w naszym towarzystwie, gdy winę za nią ponosi  inny kierowca.

Do tej pory ubezpieczenie chroniło kierowców, gdy byli oni sprawcami wypadku czy kolizji. Bezpośrednia Likwidacja Szkód pozwala na skorzystanie z naszego OC, gdy jesteśmy ofiarą, a nie sprawcą danego zdarzenia. W niektórych firmach koniecznym warunkiem jest, by  towarzystwo ubezpieczeniowe drugiej strony również oferowało BLS, lecz nie dotyczy to wszytskich ubezpieczycieli.

Jakie korzyści daje nam Bezpośrednia Likwidacja Szkód? Oczywistym jest, iż dla naszego towarzystwa jesteśmy klientem, a dla innej firmy jedynie kosztem. Możemy oczekiwać więc, iż korzystniejsza dla nas będzie likwidacja szkody u własnego ubezpieczyciela. Nie musimy martwić się kontaktem z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy.

Zgłaszając sprawę do swojego ubezpieczyciela możemy liczyć, że odszkodowanie zostanie wycenione szybciej i rzetelniej, nie będziemy narażeni na możliwe zaniżenie stawki, a firmy rozliczą likwidację szkody między sobą, bez naszego udziału.

Obecnie BLS w Polsce oferują następujące firmy: AXA Direct, Concorida Ubezpieczenia, Ergo Hestia, PZU, Uniqa, Warta, Liberty Ubezpieczenia, Aviva, Gothaer, HDI (z grupy Warta), MTU, Allianz, You Can Drive, InterRisk. Ze względu na zrózniowcanie oferty BLS dostępnej u poszczególnych ubezpieczycieli, rozwiniemy to zagadnienie w osobnym artykule.

Inną wartą dostrzeżenia bonifikatą jest opcja darmowego ubezpieczenia Mini Assistance. To podstawowe ubezpieczenie assistance, w ramach którego otrzymamy na przykład pomoc w przypadku wypadku na drodze czy wpadnięcia do rowu.

Możemy liczyć na wsparcie serwisowe na miejscu zdarzenia czy holowanie na określoną w umowie liczbę kilometrów. Będziemy chronieni również w przypadku takich zdarzeń jak przebicie opony. Uzyskamy także telefoniczne wsparcie, w ramach którego zostaną nam udzielone niezbędne informacje dotyczące tego, jak możemy poradzić sobie w danej sytuacji. Warto wziąć pod uwagę tę opcję podczas wyboru ubezpieczenia.  

W niektórych towarzystwach istnieje możliwość podwyższenia sumy gwarancyjnej z tytułu ryzyka OC. Zabezpiecza to właściciela samochodu, będącego sprawcą wypadku, przed staniem się dłużnikiem względem poszkodowanego, jeśli likwidacja szkody przekracza sumę gwarancyjną naszego OC.

Obecnie suma ta wynosi 5 000 000 euro w przypadku szkód na osobach oraz milion euro w przypadku szkód na mieniu. Może jednak dojść do sytuacji, w której te kwoty okażą się niewystarczające dla pokrycia skutków zdarzenia. Stąd na wniosek właściciela pojazdu istnieje w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych możliwość podwyższenia sumy gwarancyjnej określonej w naszym OC.

Mimo iż podstawowy zakres OC został określony ustawowo, pokazaliśmy, jak może znacząco różnić się zakres ochrony oferowany przez poszczególne firmy ubezpieczeniowe. Warto podczas wyboru polisy wziąć pod uwagę dodatkowe korzyści oferowane przez ubezpieczycieli i docenić płynącą z nich dodatkową ochronę.

W PCU dajemy zdecydowanie więcej, niż standardowe kalkulacje online. Każdorazowa możliwość negocjacji, darmowa konsultacja prawna i indywidualne podejście wyróżniają naszą ofertę. Przekonaj się sam!

Napisz do nas

Zadaj pytanie

Skontaktuj się z nami

+48 61 610 20 10
Zapytaj o ofertę

Skontaktuj się z nami

+48 61 610 20 10