03/02/2017

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu szyb?

By szyba w samochodzie uległa uszkodzeniu, nie musi wcale dojść do kolizji z innym pojazdem, stłuczki lub wypadku drogowego. Wystarczy kamień czy żwir z nawierzchni, który uderzy w szybę naszego auta, choćby na skutek wyrzucenia spod kół poprzedzającego nas pojazdu.  Nic dziwnego więc, że towarzystwa ubezpieczeniowe zachęcają do wykupienia dodatkowej ochrony szyb, a klienci decydują się na nie, by czuć się bezpiecznie na wypadek pęknięcia szyby, o które stosunkowo łatwo.

Atutem dodatkowego ubezpieczenia szyb, który często podają ubezpieczyciele opisując swoją ofertę, jest to, iż likwidacja szkody w postaci naprawy czy wymiany uszkodzonej szyby nie powoduje utraty naszych zniżek na AC. Owszem, ale pewność co do tego można mieć jedynie w przypadku kontynuacji ubezpieczenia AC w tej samej firmie, w której wykupiliśmy ubezpieczenie szyb. Jeśli chodzi o inne towarzystwa, możemy być niemile zaskoczeni podczas kolejnej kalkulacji naszego AC.

Gdy udajemy się do agenta czy towarzystwa ubezpieczeniowego w celu wyliczenia składek przyszłego ubezpieczenia, nie polegają oni na słownych deklaracjach klienta o bezszkodowej jeździe. Sprawdzają jego historię w bazie Ośrodka Informacji Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Znajdują tam dane dotyczące polis i szkód komunikacyjnych. Jeśli ubezpieczyciel w warunkach umowy zadeklarował brak utraty zniżek na AC w przypadku likwidacji szkody z ubezpieczenia szyb, nie oznacza to, iż w naszej historii nie będzie danych na temat tego zdarzenia.

Towarzystwa ubezpieczeniowe mają obowiązek raportowania do wspomnianej bazy wynikający z zapisu Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym  i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komercyjnych. Baza jest udostępniana firmom, by mogły sprawdzać historię klientów, a UFG dba o to, by dane były wprowadzane do niej w sposób jednolity. Niestety, nie ma w tym zakresie możliwości egzekwowania od ubezpieczycieli właściwego wprowadzania danych do bazy, co może odbić się na ich klientach.

Wprowadzając dane do bazy, firmy ubezpieczeniowe mają możliwość specjalnego oznaczenia szkód likwidowanych w ramach ubezpieczenia osobnych części pojazdu, czyli tzw. mini-casco. Jeśli nie oznaczą jednak właściwie takiej szkody jak pęknięta szyba, w naszej historii w bazie UFG będzie widniało zdarzenie, które nie będzie odbierane przez innych ubezpieczycieli jako drobna szkoda likwidowana z osobnego ubezpieczenia, a będzie rzutowało na wysokość zniżek na AC. Nie ma jednak pewności, że właściwie oznaczona szkoda będzie działa na naszą korzyść – firmy ubezpieczeniowe mogą samodzielnie decydować o zaliczaniu bądź niezaliczaniu uszkodzeń szyb do szkód z AC dla potrzeb kalkulacji składki.

Ubezpieczyciele na swoich stronach internetowych nie zaznaczają możliwości utraty zniżek w innych firmach, dlatego warto mieć to na uwadze podczas wyboru ubezpieczenia szyb. Dobry agent ubezpieczeniowy na pewno poinformuje klienta o tym, że gwarancję, iż nie utracimy zniżek na AC mamy jedynie w przypadku kontynuacji ubezpieczenia w tym samym towarzystwie. W przypadku zmiany ubezpieczyciela, musimy liczyć się z tym, iż podczas kalkulacji może on wziąć pod uwagę likwidację szkody z ubezpieczenia szyb.

W PCU dajemy zdecydowanie więcej, niż standardowe kalkulacje online. Każdorazowa możliwość negocjacji, darmowa konsultacja prawna i indywidualne podejście wyróżniają naszą ofertę. Przekonaj się sam!

Napisz do nas

Zadaj pytanie

Skontaktuj się z nami

+48 61 610 20 10
Zapytaj o ofertę

Skontaktuj się z nami

+48 61 610 20 10